نحوه محاسبه قدرت خودرو گشتاور آن

این موتور قدرتی معادل ۵٢۵ اسب بخار را در ۵۶٠٠ دور در دقیقه تولید میکند

 

⬅️به طور حتم جملاتی شبیه این جمله را بسیار شنیده یا خوانده اید. اما سوال اینجاست که قدرت موتور چگونه بر حسب اسب بخار محاسبه می شود؟

برای این منظور معادله ای وجود دارد که می توان از طریق این معادله با داشتن اطلاعات اولیه مانند گشتاور موتور و دور در دقیقه ؛ قدرت را بر حسب اسب بخار محاسبه نمود: ⤵️

(Torque * RPM) / 5252 = Horsepower

به طور مثال اگر موتوری در ۴٠٠٠ دور در دقیقه در حال کار باشد و بنابر طراحی این موتور در این دور گشتاوری معادل ٣٠٠ پوند-فوت را تولید کند با استفاده از معادله بالا قدرتی معادل ٢٢٨ اسب بخار دارد .
 

حال سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که عدد ۵٢۵٢ از کجا آمده است؟
 

✔️پاسخ را باید این طور مطرح کرد که در واقع این عدد حاصل ضرب و تقسیم ضریب های مختلفی ست که در نهایت برای سادگی در نوشتن معادله به این صورت نوشته شده است .
 
 

✳️اول باید بدانیم که یک اسب بخار معادل ۵۵٠ پوند-فوت در ثانیه است. پوند-فوت واحد گشتاور در سیستم انگلیسی ست که در سیستم SI معادل نیوتن متر میباشد.✳️

با دانستن این مطلب اگر بدانیم که موتور در هر ثانیه چه گشتاوری تولید می کند در واقع می توان قدرت آن را محاسبه نمود.

 

⬅️اما از طرف دیگر دور موتور به طور معمول بر حسب دور در دقیقه محاسبه می شود. برای تبدیل دقیقه به ثانیه کافی ست که rpm را بر ۶٠ تقسیم کنیم و حال بعد از این کار احتیاج به عددی داریم که واحد نداشته باشد. یعنی واحد دور را باید به خاطر بدست آوردن پوند – فوت بر ثانیه از معادله به نحوی حذف نمود و راه حل این است که دور را به رادیان تبدیل کنیم. برای این کار باید rpm را در عدد ۲π ضرب کنیم. پس تا به حال داریم : (۲π/۶۰) که معادل عدد ١٠۴٧٢/٠ رادیان بر ثانیه می باشد.

 

⬅️حال تنها کاری که باید انجام دهیم این است که تمام این اعداد را با هم در معادله قرار دهیم با تقسیم عدد ۵۵٠ پوند – فوت بر عدد ١٠۴٧٢/٠ رادیان بر ثانیه خواهیم داشت ۵٢۵٢ که همان عددی ست که در معادله اول مشاهده کردید.

 

⬅️این عدد در واقع گشتاور موتور را بر ۵۵٠ تقسیم می کند و rpm را به رادیان بر ثانیه تبدیل می کند که با ضرب تمام این اعداد در نهایت قدرت موتور بدست می آید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *