آیا با تغییر فصل و دما باید نوع روغن موتور را تغییر داد؟

دماى هوا می تواند بر روى چگونگى کارکرد روغن موتور اثر بگذارد.روغن موتور مولتی ویسکوزیته باعث مى شود خودروى شما در تمام طول سال به درستى کار کند.

روغن هایى که در خودروهایى خود استفاده مى کنید با توجه به بهره گیرى از خاصیت ویسکوزیته بودن، کمک مى کند که  فشار روغن در موتور به اندازه ى مناسب باشد و باعث بیشترین حفاظت از موتور در شرایط گرمایى زیاد مى شود.در گذشته براى روغن موتور خودروها از اصطلاح وزن استفاده مى کردند تا بتوانند چیزى را که امروزه توسط اصطلاح ویسکوزیته بیان مى کنیم، بیان کنند.

قبل از معرفى روغن موتور سینتیک (روغن موتور سینتیک روغنی است که از ترکیبات شیمیایی یا پولیمراسیون هیدروکربن ها تولید می‌شود نه از تصفیه نفت خام) صاحبان خودروها مجبور به تکیه بر فرمولاسیون روغن هاى فقط با یک ویسکوزیته بودند.روغن ویسکوزیته  کمک به کاهش مشکلات مربوط به تفاوت غلظت روغن در سردترین ماه هاى زمستان و گرم ترین ماه هاى تابستان کرد. در گذشته مکانیک ها از روغن هاى سبکتر مانند وزن-١٠ براى هواى سردتر استفاده مى کردند. در ماه هاى گرمتر نیز از روغن هاى با وزن ٣٠ یا ۴٠ استفاده مى کردند.

روغن هاى مولتی ویسکوزیته  با قابلیت جریان و روان شدن راحت تر این مشکل را حل کردند. به طورى که زمانى که هوا سرد است رقیق مى شود درحالى که با گرم شدن هوا و افزایش دما غلیظ تر مى شود. این نوع روغن حفاظت یکسانى را در تمام ماه هاى سال براى موتور به ارمغان مى آورد. بنابراین در صورت استفاده از این نوع روغن دارندگان خودرو دیگر احتیاج ندارد که با گرم شدن و سرد شدن هوا روغن موتور را تعویض کنند.
〽️روغن مولی ویسکوزیته  چگونه کار مى کند؟

روغن هاى Multiviscosity بهترین روغن براى موتور هستند، چون بهترین حفاظت را از موتور در دماهاى مختلف هوا مى کنند. روغنMultiviscosity داراى یک افزودنى خاص است، که بهبود دهنده ى ویسکوزیته نام دارد. این افزودنى باعث مى شود تا شاخص ویسکوزیته ى روغن با افزایش دما افزایش یابد و این  قابلیت کمک مى کند تا روغن ویسکوزیته ى مورد نیاز براى دماهاى بالاتر را بدست بیاورد.

هنگامى که روغن سرد است این بهبود دهنده ى ویسکوزیته وارد عمل نمى شود.توانایى تطابق ویسکوزیته با دماى روغن  باعث مى شود تا روغن هاى Multiviscosity نسبت به روغن موتورهاى قدیمى کارآمدتر باشند و دیگر احتیاج نیست که دارندگان خودرو با توجه به تغییر دما در فصل هاى مختلف روغن خودرو را تعویض کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *