معنی ایموبلایزر در خودرو چیست؟

در خودروهای جدید معمولا از سیستم سوئیچ ایموبلایزر دار استفاده می شود.

✴️سیستم ایموبلایزر یکی از جالب ترین سیستم های نصب شده در خودروهای جدید می باشد که در واقع نوعی سیستم ضد سرقت محسوب می شود.

♒️با کمک این مکانیزم با استفاده از قفل نرم افزاری که بر روی ECU انژکتور گذاشته می شود پیشرانه خودرو از روشن شدن منع می شود. تا زمانی که این قفل باز نشود استارت زدن توسط سوئیچ حاصلی نداشته و پیشرانه روشن نمی شود.

کلیدهای این خودرو شامل دو قسمت می باشد. یکی بورد الکترونیکی مربوط به ریموت کنترل (در کلید ریموت کنترل دار) که کار باز و بسته کردن درها را بر عهده دارد و دیگری قطعه کوچکی است که در واقع نوعی چیپ حافظه است.

انتن ترانسپوندر که بر روی سوئیچ در زیر فرمان نصب می شود شامل یک بورد الکترونیکی و یک سیم پیچ است که می تواند همانند یک مین یاب یک میدان مغناطیسی کوچک ایجاد نماید.

➿وقتی کلید را در داخل سوئیچ در زیر فرمان قرار میدهیم چیپ حافظه داخل کلید تحت حوزه مغناطیسی ترانسپوندر قرار گرفته و فعال میشود.

در این حالت انتن در ارتباطی دوجانبه با چیپ حافظه شروع به رد و بدل کردن اطلاعات کرده و می تواند کدی که ما ان را تحت عنوان Access code  می شناسیم بر روی کلید ثبت نموده و یا ان را از روی کلید بخواند.

تمام این اطلاعات ارسال و دریافت کدها و بازگشایی کدها تنها در کسری از ثانیه انجام شده و راننده متوجه مورد خاصی نمی شود.

در ابتدای تولید خودرو قبل از اینکه خودرو استارت بخورد توسط دستگاه دیاگ باید کلید را برای خودرو تعریف نمود.

در این پروسهAccess code یک بار برای خودرو تعریف شده و در داخل کلید ثبت میشود.

㊗️این کد توسط یک کارت به همراه کلیدهای خودرو به مشتری تحویل داده می شود (البته اخیرا به دلیل مسایل امنیتی و ممانعت از سرقت خودرو به مشتریان تحویل داده نمی شود که با نامه نگاری و یک پروسه طولانی امکان دریافت آن وجود دارد  ولی گزینه بهتر دیاگ  هست که میتواند کد زیمنس و سی آی ام رو استخراج کند و برای سایر ای سی یو ها با دستگاه پروگرامر میتوان سایر کد ها رو استخراج نمود
️به وسیله این کد صاحب وسیله میتواند در صورت مفقود شدن کلیدها توسط دستگاه دیاگ  کلیدهای دیگری را برای خودرو تعریف نماید.

در این خودروها معمولا یک لامپ چشمک زن قرمز رنگ که نشانه دارا بودن سیستم ایموبلایزر و نیز فعال بودن ان است در داخل صفحه نشان دهنده پشت فرمان (پنل خودرو) نصب شده است.

Ⓜ️مادامی که خودرو خاموش است و سوییچ بسته است این علامت فعال بوده و با باز شدن سوییچ ویل روشن بودن موتور خاموش میشود.

❗️⏰توجه نمایید که تا ۱۰ ثانیه بعد از خاموش کردن خودرو اطلاعات ضدسرقت باقی میماند و لذا میتوان با یک کلید خام هم خودرو را روشن نمود.
ضمنا در صورتیکه ولتاژ باتری کمتر از ۱۰ ولت در لحظه استارت شود خودرو روشن نخواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *